Göz Yaşartıcı Gaz Spreyi (Biber Gazı) Eğitimi

5188 Sayılı Kanununda daha önceden göz yaşartıcı gaz spreyin, halk dilinde de biber gazı olarak da bilinen spreyin kullanımına yasal izin dahilinde bulundurabiliyordu. Ancak 2023/10 Sayılı Genelge ile bu spreyin kullanımına eğitim şartı da getirilmiştir. Peki 2023/10 Sayılı Genelge de bu madde nedir diye baktığımız da;

i) Canlılar üzerinde kalıcı etkisi olmayan kimyasal maddelerin (göz yaşartıcı gaz spreyi) kullanılabilmesine komisyon karar verir. Özel güvenlik görevlilerinin göz yaşartıcı gaz spreyi kullanabilmeleri için eğitim almaları şarttır. Göz yaşartıcı gaz spreyi dışında kalan gaz silahı, gaz bombası gibi kimyasalların özel güvenlik görevlileri tarafından kullanılmasına izin verilmez.

Eğitim kapsamında, göz yaşartıcı gaz spreylerinin kimyasal yapıları, gaz spreyi kullanımının hukuki boyutu, kuvvet kullanma seçenekleri içindeki yeri, gaz spreylerinin taşınması, alanda kullanımı, kullanımında dikkat edilmesi hususlar, gaz spreylerinin kullanımı sonrası görülen fizyolojik ve psikolojik etkileri, fiziksel tepkiler, kalıcı etki durumu ve gaz spreyi kullanımı sonrası yapılacak ilk yardımlar gibi konularda bilgi verilir.

Bu kapsamda özel güvenlik eğitim kurumumuzda halk dilinde biber gazı da olarak bilinen göz yaşartıcı gaz sprey kullanımı eğitim başvuruları başlamıştır. Üstelik eğitim sonrası sertifika ve biber gazı da hediye olarak verilir. Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgiyi iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz..

Leave a Comment