Kimler Özel Güvenlik Olabilir?

Kimler özel güvenlik görevlisi olabilir, nasıl olunur, bayanlar da güvenlik görevlisi olabilir mi, yaş sınırı var mıdır, boy sınırı var mıdır gibi aklınızdaki tüm sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz..

Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir?

Öncelikle boy kilo şartı yok desek yeridir. 18 yaşını bitirmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, enaz ortaokul yani 8 yıllık bi okuldan mezun olan, özel güvenlik olmak için sağlık problemi olmayan ve bunu devlet hastanesinden alacağınız heyet raporuyla belgeleyebilecek, sabıka kaydı olmayan herkes özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz…

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Yukarıda saymış olduğumuz şartları taşıyor iseniz bakanlıktan izin almış özel güvenlik kursuna kayıt yaptırıp özel güvenlik eğitimi için başvuruda bulunuyorsunuz. Sizlerden kursa kayıt için aşağıdaki belgeleri isteyecekler

Kursa Kayıt İçin İstenen Belgeler

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Enaz ortaokul mezunu olduğunuzu gösterir Diploma Fotokopisi
 • Devlet Hastanesinden özel güvenlik olur ibareli heyet raporu

Bu evrakları teslim ettikten sonra sizleri özel güvenlik kursuna kayıt yapacak ve özel güvenlik olmak için ilk adımı atmış olacaksınız… Kurslar başladığında eğitimlere katılıp özel güvenlik sınavına katılmaya hak kazanıyorsunuz. Daha sonra Bakanlığın yapmış olduğunuz sınavı kazandıktan sonra sizlere özel güvenlik sertifikası veriliyor. Neredeyse özel güvenlik olmak için sürecin yarısına geldiniz. Bu özel güvenlik sertifikasıyla ve bağlı bulunduğunuz ildeki özel güvenlik şube müdürlüğüne giderek özel güvenlik görevlisi kimlik kartı başvurusunda bulunuyorsunuz. Hakkınızda bi tahkikat başlayacak olumlu olursa adresinize özel güvenlik görevlisi kimlik kartınızı gönderecekler ve siz artık özel güvenlik görevlisisiniz… İstediğiniz bir işte istediğiniz bir güvenlik şirketine gidip başvuru yapabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi kimlik kartınız sizin çalışma belgenizdir ve Türkiye’nin tüm illerinde geçerlidir…

Bayan Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Bayan güvenlik görevlisi veya erkek güvenlik görevlisi diye bir ayrım yoktur. Aslında sorunun cevabı nasıl özel güvenlik olunur olması gerekir. Çünkü güvenlik görevlisi olmak için herhangi bir cinsiyet ayrımı yoktur. Sadece bazı şartlar vardır. Peki nedir bu şartlar?

Özel güvenlik mesleğini yapmak isteyen ve bayan güvenlik olmak isteyen tüm adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Devletimizin kanunlarla sınır koyduğu ve aşağıdaki engeller dışında bir engeliniz yoksa özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz.

Silahlı güvenlik olmak isteyen bay ve bayanlar için şartlar;

 • 21 yaşına girmek
 • En az lise mezunu olmak
 • Devlet hastanesinden 5 doktor onaylı heyet raporunu almak

Silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyen bay ve bayanlar için şartlar;

 • 18 yaşına girmek
 • En az ortaokul mezunu olmak (8 yıllık diploma)
 • Özel hastane veya polikliniklerden sağlık raporu almak

Not: Sağlık raporlarında “Silahlı veya silahsız özel güvenlik olur” ibaresi geçmeli ve aynı zamanda sağlık raporu heyet raporu olmalıdır. Yanlış bir rapor almamak için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Bayan Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Diğer Şartlar Nelerdir?

Yukarıda saydığımız şartlar bay ve bayan güvenlik görevlisi olmak isteyen geçerlidir ancak eğitim kurumumuza bunların dışında sorular sorulmaktadır. Kurumumuza en çok gelen sorular şöyledir.

Sorular

 • Bayan güvenlik görevlisi olmak için boy ve kilo şartı var mı?
 • Bayan güvenlik görevlisi kapalı olabilir mi?
 • Taşıdığımız silahı evimize mi götüreceğiz?
 • Güvenlik elbiselerini biz mi alacağız?

Cevaplar

 • Bayan güvenlik görevlisi olmak için boy ve kilo şartı yoktur. Önemli olan sağlıklı olmak ve hastanelerden istenilen raporu almaktır.18 yaşınızı bitirmiş ve enaz ortaokul mezunu olmak yeterlidir. Silahlı için 21 yaşınızı bitirmiş enaz lise mezuniyet şartı vardır. Kanunen  boy ve kilo şartı bulunmamaktadır.
 • Bayan güvenlik görevlisi kapalı olabilir. Ancak bu durum çalışacağınız projedeki iş alımına bağlıdır.
 • Taşıdığınız silah, silahlı görev yaptığınız alanda bulundurulma zorunluluğu vardır. Silah ile proje dışına çıkartılmamaktadır. Silahı sadece görev yaptığınız süre içerisinde kullanabilirsiniz. Bunun haricinde projede bulundurulmalıdır. Silahı da zaten çalıştığınız şirket verecektir. Sizler almıyorsunuz…
 • Güvenlik elbiselerinizi hem yazlık hem de kışlık olarak çalışacağınız firma sizlere verecektir.

Bunların dışında soru sormak ve bilgi almak isterseniz bizlere iletişim menüsünde yazan numaralardan yada whatsapp üzerinden ulaşabilir ve diğer bilgileri alabilirsiniz.

Leave a Comment